Ásbyrgi

 Kaňon Ásbyrgi se rozkládá na dolním konci národního parku Jökulsárgljúfur na severním Islandu. Propadlina ve tvaru koňské podkovy je 3,5 km dlouhá a 1,1 km široká. Uprostřed je kaňon rozdělen postupně se zvedajícím skalním ostrohem Eyjan (Ostrov), který je vysoký 25 metrů. Okolní stěny celého amfiteátru jsou vysoké až 100 metrů.

Kaňon byl zřejmě vytvořen obrovskými záplavami Jökulhlaup před 3000 lety z ledovců pod kterými se vytvořila obrovská masa vody roztavená vytékajícím magma ze sopek ukrytých pod ledovci. Takto zadržovaná voda poté měla ve chvíli protržení katastrofální následky. Řeka Jökulsá tekoucí původně přes kaňon dnes změnila směr a teče asi 2 km východně.

Od návštěvnického centra na nízkém okraji kaňonu vede stezka po obvodu skal nad nejzasší konec na vyhlídku nad jezírkem Botnstjörn. Přes kemp se dá vyjít na skalní ostroh Eyjan s úžasným výhledem na celou podkovu. Autem se dá projet celý kaňon až na parkoviště pod skalními stěnami a odtud vedou cestičky k jezírku Botnstjörn napájené vodopádem nebo přímo pod skalní stěny. Jezírko obývají různé druhy vodního ptactva a celé okolí je pokryto nízkým lesem. Borovice, jedle a modříny byly vysazeny mezi lety 1947 a 1977 a jsou jedny z mála rostoucích dřevin v ucelené oblasti na Islandu.

Náhledy

Jezero Botnstjörn

Jezero Botnstjörn
Ásbyrgi

Ostroh Eyjan

Ostroh Eyjan
Ásbyrgi

Skalní stěna

Skalní stěna
Ásbyrgi